Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?

Momart

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenebilir?

Tüp bebek tedavisi çocuk sahibi olmak isteyen ancak doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin hayallerine kavuşmasını sağlayan yöntemlerden biridir. Sağlıklı bir bebeğe kavuşmak için bazı durumlarda birden fazla sayıda tedavi denemesi gerekebilmektedir.

Tedavi Sayısını Etkileyen Faktörler

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen pek çok faktör vardır ancak bu oran deneme sayısına doğrudan bağlı değildir. Kadının yaşı, oluşan embriyoların kalitesi, çiftlerin genel sağlık durumları, uygulamanın yapıldığı klinik ve laboratuvar ortamı gibi faktörlere bağlı olarak tüp bebek tedavisinde başarı oranı değişir. Başarı oranının değişmesi de tedavinin kaç kere deneneceğinde belirleyicidir. Bir çifte kesin olarak ilk denemelerinde çocuk sahibi olabileceklerini söylemek doğru olmadığı gibi kaç kere denerlerse çocuk sahibi olabileceklerini söylemek de doğru değildir.

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin sağlık durumu ve yaşı ideal olduğu takdirde genellikle ilk 3 denemede başarılı sonuçlar almak mümkün. Tüp bebek tedavisinde başarılı olunmazsa kadın ve erkek kaynaklı olabilecek sorunları daha detaylı olarak tekrar incelemek gerekir. Sonrasında ise sürece devam edilebilir ya da beklenmeyen bir sorun ile karşılaşıldıysa sorunun giderilmesi için gerekli tedavi planlaması yapılır ve sonrasında tekrar tüp bebek denenebilir.

Çiftlerin Değerlendirmesi Önemli

Tüp bebek tedavilerinde yaygın olarak ilk birkaç denemede sonuç elde ediliyor ancak, bu noktada da çocuk sahibi olamamak çiftler için bu hayalin imkânsız haline geldiği anlamını taşımıyor. Çocuk sahibi olmak özel bir süreç. Doğal yollarla çocuk sahibi olanlarda da 1 yıl denedikten sonra gebe kalanlar olduğu gibi birkaç hafta içerisinde gebe kalanlar olabiliyor. Tüp bebek tedavilerinde çiftler psikolojik olarak yıpranabiliyor, özellikle kadınlar fiziksel olarak yorulabiliyor ve elbette bu sürecin maddi boyutu da zorluk teşkil edebiliyor. Bu faktörler çiftlerin deneyebilecekleri tüp bebek tedavi sayısını belirliyor.

Bazı çiftler 1. denemeden sonra vazgeçerken bazı çiftler 10. denemede hayallerine kavuşabiliyor. Bu noktada fiziksel ve ruhsal olarak yıpranmadan süreci devam ettirebilmek çok önemli. Tüp bebek tedavisi kaç kez denenebilir? diye soran çiftlere, altta yatan başka bir sağlık sorunu olmaması durumunda, tedavinin başarılı olması halinde çocuk sahibi olacaklarını bunun da pek çok açıdan yorucu olduğunu, bu nedenle de hem fiziksel hem de mental olarak iyi hissetmeye devam ettikleri noktaya kadar deneyebileceklerini söylüyoruz.Ancak belli durumlarda, artık denemeye son vermek gerektiğini söylemek de görevlerimiz arasında.

Momart
Sizi arayalım Formu doldurun, en kısa süre içerisinde size geri dönüş sağlayalım
Momart
Momart
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Momart
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
23:35