Tüp Bebek Tedavisi Gören Çiftlerin Günlük Yaşamı Nasıl Olmalıdır?

İnfertilite teşhisi konulan çiftler, yapılan detaylı muayeneler ve gerçekleştirilen testlerin ardından uygun nitelikleri taşıdıkları belirlendiği takdirde çocuk sahibi olabilmek için tüp bebek tedavisine başvurabiliyor.
Momart

Tüp bebek tedavisi dahilinde anne adayından alınan yumurta ile baba adayından alınan spermler laboratuvar ortamında döllendikten sonra rahim içerisine yerleştiriliyor. Tüp bebek tedavisinin başarısında çiftlerin büyük bir rolü olduğunun altını çizen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Erbil Yağmur tüp bebek tedavisi gören çiftlerin dikkat etmeleri gerekenler hakkında bilgi aktardı.

Sağlıklı Alışkanlıklar Benimsenmeli

Tüp bebek tedavisi öncesinde olduğu gibi tüp bebek tedavisi devam ederken de sigara ve alkol tüketilmemesi gerekiyor. Genel sağlığa zarar veren ve aynı zamanda yumurta ve sperm kalitesini etkileyen bu alışkanlıklardan uzak durulması önemli. Sürecin kapsamı gereği sağlıklı beslenmenin de ihmal edilmemesinde fayda var. İdeal kilonun korunması için her zaman olduğu gibi tüp bebek tedavisi sırasında da dengeli beslenmek şart. Taze mevsim sebzeleri ve meyveleri tüketmek, çok yağlı, çok yüksek ısıda pişen ve sağlıksız gıdalardan uzak durmak oldukça önemli. Özellikle kadınların düzenli aralıklarla beslenmesi metabolizma sağlıkları için büyük bir gereklilik olarak ön plana çıkıyor.

Stresten Uzak Durulmalı

Doğal yolla çocuk sahibi olamadıkları için tüp bebek tedavisine başvuran çiftler ister istemez psikolojik anlamda zorlu bir süreçten geçiyor. Tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmayacağı ile ilgili duyulan kaygılar çiftlerin arasında zaman zaman sorun çıkmasına dahi neden olabiliyor. Tüp bebek tedavisi sabır isteyen bir süreçtir ve zorlukların üstesinden gelinmesini gerektirir. Çiftlerin günlük hayatlarında strese maruz kalması organizmalarının olumsuz şekilde etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle de tüp bebek tedavisi sırasında stres yönetimi oldukça önemlidir. Çiftlerin stresten uzak kalması için keyifli aktivitelere yönelmesi, hobileri ile uğraşması ve tedavi ile ilgili endişeleri geride bırakması gerekiyor.

Embriyo Transferi Sonrası Süreç Çok Önemli

Embriyo transferinin gerçekleşmesinin ardından kadınlar birkaç saat istirahat ettikten sonra evlerine dönebilirler. Bu süreçte çiftlerin 1-2 gün boyunca uzun seyahate çıkmamaları gerekir. Anne adayının mümkünse evde sakin bir ortamla buluşturulması, stresten uzak kalması ve dinlenmesi önemlidir. Basit ev işlerinin yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte ağır sporlardan mutlak surette uzak durulması gerekir. Transfer sonrası süreçte çiftlerin gebelik testi yapılana kadar cinsel ilişkiye girmemeleri de dikkat edilmesi gereken en önemli konular arasında yer alır.

Momart
Sizi arayalım Formu doldurun, en kısa süre içerisinde size geri dönüş sağlayalım
Momart
Momart
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Momart
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:09