İkili Test Yeterli mi?

11-14 testi olarak da bilinen ikili tarama testi hamileliğin 11 ve 14. haftaları arasında gerçekleştirildiği için bu ismi almaktadır.
Momart

11-14 testi olarak da bilinen ikili tarama testi hamileliğin 11 ve 14. haftaları arasında gerçekleştirildiği için bu ismi almaktadır. İlk trimester döneminde gerçekleştirilen bu test ile anneden alınan kan örneği ile ultrasonografik inceleme sonucunda elde edilen sonuçlar karşılaştırılmaktadır. Bu test Down Sendromu gibi (kromozom) anormalliklerinin gebelikte görülme riskinin olup olmadığını belirleme konusunda yardımcı olmaktadır.

Bu testte iki biyokimyasal işaretleyici olan Free β-hCG ve PAPP-A kullanılmaktadır. Free β-hCG’nin artıyor olması ve PAPP-A’nın düşüyor olması Down Sendromu riskini arttırmaktadır. Anne karnında yer alan bebeğin ense bölümünde yer alan cilt ve cilt altı aralığındaki sıvı ultrason ile ölçülmektedir.  Bu sıvının artışı kromozomal veya yapısal bozukluk ihtimalinin yüksek olduğunu göstermektedir. 

İkili Testin Avantajları

Bu testin en büyük avantajı gebeliğin hemen başında gerçekleştirilmesidir. Birinci trimester döneminde gerçekleştirilen testte kullanılan çift işaretleyici Down Sendromu'nun %85-90 oranında ve Trizomi 13 (Patau Sendromu), trizomi 18 (Edward Sendromu) gibi diğer büyük kromozomal bozukları %90 oranında belirleyebilmeyi sağlamaktadır.

İkili test hamileliğin erken döneminde gerçekleştirildiği için özellikle Down Sendromu'nun belirlenmesinde ikinci trimesterda yapılan dörtlü test ve daha eskiden başvurulan üçlü teste göre daha büyük bir başarı oranı sağlamaktadır. Özellikle 35 yaşının üzerindeki hamilelerde trizomi 21 bozukluğu görülme riski artmaktadır ve bu nedenle rutin olarak amniosentez gibi invasive testler yapılmaktadır. Ancak amniosentez ilişkili düşük görülme oranı ortalama 300-600 hamilelikte 1’dir. Bu riskten dolayı ikili test daha önemli hale gelmektedir. 

Başka Teste İhtiyaç Var mı?

İkili test sadece bebeğin kromozomal bozuklukları yaşama ihtimali olup olmadığını belirlemek için gerçekleştirilmektedir. Ancak bu ihtimalin düşük olması bebeğin bu rahatsızlıklardan birine sahip olmayacağını garanti etmez. Bunun tam tersi yüksek risk belirlenen hamilelikler için de gerekmektedir.

İkili test sonrasında bu ihtimali daha kesin bir şekilde belirlemeyi sağlayabilecek testler de gerçekleştirilmektedir. Özellikle yüksek riskin bulunduğu durumlarda Free DNA testi, kordon villus biyopsisi ya da amniyosentez gibi testler de uygulanabilmektedir. Bu testler, ikili test sonucu ortaya çıkan ihtimali daha da kesin hale getirmeye yardımcı olmaktadır.

Momart
Sizi arayalım Formu doldurun, en kısa süre içerisinde size geri dönüş sağlayalım
Momart
Momart
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Momart
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:44