Gebelik ve Egzersiz

Genellikle ve çoğu durumda hamileyken egzersiz yapmak son derece güvenlidir. Hatta bebek bekleyen birçok anneye egzersiz yapması önerilmektedir.
Momart

Genellikle ve çoğu durumda hamileyken egzersiz yapmak son derece güvenlidir. Hatta bebek bekleyen birçok anneye egzersiz yapması önerilmektedir. 

Tipik olarak hamilelikten önce fiziksel olarak aktif bir hayat süren anne adaylarının hamilelikte de aktif kalması tavsiye edilmektedir. Rahat ve bir sağlık durumu engellemediği sürece fiziksel olarak aktif kalmak vücudun daha dinç olmasını sağlamaktadır. 

Ayrıca hamilelik süresince yapılan egzersizlerin hamilelik sonrasında kilo verme konusunda da yardımcı olmaktadır. Normal bir hamilelikte egzersiz herhangi bir şekilde düşük riskini arttırmamaktadır. 

Ancak yine de bir egzersiz programı uygulamaya başlamadan önce mutlaka doktora danışılması gerekmektedir. Bazı egzersizler hamileliğin ilerlediği dönemlerde faydadan çok zarara neden olabilmektedir.

Hamilelikte Egzersizin Faydaları

Gün içerisinde 30 dakika kadar egzersiz yapmak hamilelik süresince büyük yararlar sağlamaktadır. Haftada 3-4 gün, günde yaklaşık 30 dakika egzersiz yapmak ayrıca kan dolaşımına da fayda sağlamaktadır. 

Hamilelik süresince egzersiz hareketlerini başarılı bir şekilde yapmak ve bundan fayda sağlamak için gün gün program yapmak gerekmektedir. 

Düzenli bir şekilde yapıldığında sırt ağrısında belirgin bir derecede azalma, gebelik şekerini kontrol altına alma, duruşu düzeltme, daha yüksek uyku kalitesi gibi faydaları bulunmaktadır. Ayrıca hamilelik sırasında düzenli egzersiz yapmanın doğuma da faydaları bulunmaktadır. 

Hamilelik süresince yüzme gibi sporların yapılması fayda vardır. Yerçekiminin omurga üzerine bindirdiği yük suyun kaldırma kuvveti sayesinde ortadan kalkmaktadır ve bu da bel ağrılarının hafiflemesinde önemli rol oynamaktadır.

Kaçınılması Gerekenler

Spor her ne kadar hamilelik de dahil olmak üzere hayatın her alanında sağlıklı olsa da hamilelikte kaçınılması gereken bazı spor türleri ve egzersizler bulunmaktadır. 

Zıplama, dik dururken göğsü çevirme, sıcak ve nemli ortamda yapılan hareketler ve nefes tutmaya neden olabilecek hareketlerden kaçınmak faydalı olmaktadır. Ayrıca aşırı esneme, ani yön değiştirme, fiziksel temas gibi tehlikeli yaratabilecek spor türlerine de hamilelik süresince ara vermek gerekmektedir. 

Ayrıca günlük ve sıradan egzersizlerde de herhangi bir yorgunluk hissi oluştuğunda bırakılması tavsiye edilmektedir. Her ne kadar rahmin içerisinde yer alan amniyotik kese, etrafındaki iç organlar ve kaslar bebek için güvenli bir ortam yaratsa da egzersizde aşırıya kaçmak zararlı sonuçlara neden olabilmektedir.

Momart
Sizi arayalım Formu doldurun, en kısa süre içerisinde size geri dönüş sağlayalım
Momart
Momart
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Momart
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
00:08