Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

İnsanlarda gebelik yaklaşık olarak 280 gün sürmektedir. Bu da yaklaşık olarak 40 haftaya denk gelmektedir.
Momart

İnsanlarda gebelik yaklaşık olarak 280 gün sürmektedir. Bu da yaklaşık olarak 40 haftaya denk gelmektedir. Bir ayın tam dört hafta olmamasından dolayı üç günlük fazlalık kalmaktadır. Bu nedenle hamilelik ay olarak değil hafta olarak hesaplanması gerekmektedir. Hesaplama da yapılan en büyük hatalardan birisi ise gebelikten önceki son cinsel ilişki tarihinin baz alınmasıdır.

Ancak hesaplama yaparken başlangıç tarihi olarak son adet döneminin ilk günü kabul edilir ve bu günden itibaren bebeğin kaç haftalık olduğu belirlenmektedir. Bebeğin tahmini olarak ne zaman doğacağını belirlemek için ise Naegele, Mittendorf - Willams, Parikh ve Wood yöntemleri gibi çeşitli kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin arasından en çok tercih edileni ise Naegele yöntemidir.

Ultrason ile Belirleme

Ultrason taraması ile de gebelik haftası hesaplanabilmektedir. Tamamen acısız ve güvenli bir tarama yöntemi olan ultrason ile hafta hesaplaması bebeğin kalp atış sesine göre hesaplanmaktadır. Hamileliğin 6-7. haftasına kadar ultrason taramasında bebeğin kalp atışları duyulamamaktadır. Düzenli yapılan ultrason taramaları ile bebeğin kalp atışlarının duyulduğu hafta baz alınarak hamilelikte kaçıncı haftaya gelindiği tahmin edilebilmektedir.

Ayrıca hamileliğin 6 ve 10. Haftaların arasında gerçekleştirilen ilk ultrason taraması ile bebeğin doğacağı tarihin hesaplanmasında yüksek doğruluk payına sahiptir. İlerleyen haftalardaki ultrason taramalarında bu doğruluk oranı daha da düşmektedir. Bu yüzden ilk trimester döneminde ultrason taraması ile bebeğin ne zaman doğacağı belirlendiği durumlarda bu tarih pek değiştirilmemektedir.

Doğum Tarihini Hesaplama

Naegele yöntemi bebeğin doğum tarihini hesaplamak için en sık tercih edilen yöntemdir. Bu yöntem basit bir matematik hesabına dayanmaktadır. Naegele yönteminde bebeğin doğum tarihini hesaplamak için son adet döneminin ilk gününe 7 gün eklenir ve 3 ay çıkarılır.

Bu yöntemde ortama bir siklusun 28 gün olduğu kabul edilir. Ovulasyon, adet siklusunun başladığı günden sonraki 14. günde başlar. Bu hesaplamaya göre örneğin, son adet tarihinin ilk günü 10 Ocak olan bir kişinin doğumun gerçekleşeceği tarihini hesaplamak için 7 gün eklenir ve 3 ay çıkarılır. Bu da 17 Eylül tarihine denk gelmektedir.

Momart
Sizi arayalım Formu doldurun, en kısa süre içerisinde size geri dönüş sağlayalım
Momart
Momart
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Momart
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
01:19