Ciddi Sperm Sorunu Olan Çiftlerde Nasıl Yol İzlenmelidir?

Erkeklerde ciddi sperm sorunu gibi bazı durumlarda tüp bebek tedavisi en iyi yöntemdir.
Momart

Erkeklerde ciddi sperm sorunu gibi bazı durumlarda tüp bebek tedavisi en iyi yöntemdir. Sperm analizi anormal olduğunda ve problem gözlemlendiğinde bunun nedeninin araştırılması gerekir. Hormon kaynaklı sperm sayısının düşük olması, enfeksiyon ya da anatomide bozukluk sonucu sperm sorunlarının olduğu durumlarda basit tedaviler tercih edilebilmektedir.

Bu tedavilerin işe yaramadığı ya da sperm sorununun çok ciddi olduğu boyutlarda tüp bebek tedavisi en etkili tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Varikosel, inmemiş testis, testislerde, prostatta ya da salgı bezlerindeki enfeksiyonlar, kemoterapi tedavisi, anabolik steroid kullanımı, genetik bozukluklar ya da hormon problemleri genellikle sperm problemlerine yol açmaktadır.

Tedavi Seçenekleri

Sperm sorununun kaynağına bağlı olarak izlenecek yollar da değişiklik göstermektedir. Düşük testosteron seviyesi gibi hormonal bozukluklarda hormon takviyesi gibi seçenekler bulunmaktadır.

Varikosel rahatsızlığında ise varikosel tedavisi gebeliğin sağlanmasında başarı oranını arttırmaktadır. Anatomik bozukluklardan kaynaklanan sperm problemlerinde ise mümkünse ilk olarak bozukluğun giderilmesi tercih edilir.

Problem ortadan kaldırıldığında doğal yollarla gebelik denenmektedir. Ancak bu süreç sonrasında gebelik konusunda yine başarısızlık olduğunda da alternatif tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bunlardan en bilineni ve en başarılı olanı da tüp bebek tedavisidir.

Sperm sayısının ya da hareketliliğinin düşük olmasına rağmen tüp bebek ile başarılı gebelik elde edilmesi mümkündür. Günümüzde gelişmiş teknolojiler sayesinde tüp bebek ile gebe kalma şansı oldukça yüksektir.

Tüp Bebek Neden Başarılı?

Tüp bebek tedavisinin başarılı olmasının en büyük nedeni yumurta ile sperm hücresinin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesidir. Bu sayede sperm kadın üreme organında yolunu kaybetmez.

Normalde sperm hücresi yumurtaya ulaşmak için belirli bir yol izlemektir ancak bu yolculuk başarısız olabilmektedir. Yumurtaya gidecek yeteri kadar sperm hücresi olmadığında ya da spermin yapısında veya ileri yönlü hareketliliğinde sorun bulunduğunda doğal yollardan gebe kalmak da mümkün olmamaktadır.

Erkeklerde yaygın bir şekilde gözlemlenen ve menide canlı veya cansız sperm hücresinin bulunmaması ile karakterize azospermi erkek kaynaklı kısırlığın teşhis ve tedavi edilebilen nedenleri arasındadır. Tıkanıklığa bağlı ya da tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi tedavileri farklı tekniklerle tedavi edilir.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi tedavisi kapsamında testislerde aramak, bulmak ve toplamak için mikro TESE adı verilen cerrahi uygulanmaktadır. Genel anestezi ile gerçekleştirilen bu işlemde sperm hücresi direkt olarak sperm kanalından elde edilmektedir. Bu da sperm sorunu çok ciddi bile olsa tüp bebek tedavisinin başarısını önemli ölçüde arttırmaktadır.

Momart
Sizi arayalım Formu doldurun, en kısa süre içerisinde size geri dönüş sağlayalım
Momart
Momart
Yaklaşık 1 saat içerisinde cevap verebilir.
Momart
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?
22:48